Yeni Birim Fiyat Analizlerinde Uygulama Yılı Rayiçlerin Kullanılmaması

Yeni Birim Fiyat

Yeni Birim Fiyat Analizlerinde Uygulama Yılı Rayiçlerin Kullanılmaması

Hemen paylaşın

Yeni birim fiyat; sözleşme kapsamında fiyatı bulunmayan iş kalemlerinin güncel fiyatının, analiz ve piyasa araştırmalarıyla belirlenmesidir. Kısacası yeni fiyatın belirlenmesinde güncellik ilkesi ön plandadır ve en güncel analiz ve rayiçlerden yararlanılması gerekir.

Bu doğrultuda alınan 22.01.2014 tarih ve 2014/10 sayılı Yüksek Fen Kurulu kararında, YBF tespitinde uygulama ayı rayiçlerinin esas alınması gerektiği vurgulanmaktadır.

Nitekim , Sayıştay 8.dairesi 02.03.2021 tarihli 205 sayılı kararında özetle;

…Yapılan incelemede, …poz no’lu “Horasan harçlı döşeme altına 6 cm’lik horasan dolgu yapılması” işi yeni birim fiyat analizi oluşturulurken, analiz girdilerinden olan V.0130/C poz numaralı hidrolik kireç bağlayıcılı dolgu harcı için rayiç fiyat olarak uygulama yılı fiyatının esas alınması gerekirken buna uyulmayarak sözleşme yılı fiyatının esas alınması nedeniyle mevzuata aykırı davranıldığı görülmüştür.

…Bu itibarla, .. İnş. Taah. Tic. ve San. Td. Şti. yükleniminde bulunan … Külliyesi 2011-2013 Yılları Uygulama (Restorasyon) işinde; … poz no’lu “Horasan harçlı döşeme altına 6 cm’lik horasan dolgu yapılması” işi yeni birim fiyat analizi oluşturulurken, analiz girdilerinden V.0130/C poz numaralı hidrolik kireç bağlayıcılı dolgu harcı için rayiç fiyat olarak uygulama yılı fiyatının esas alınması gerekirken buna uyulmayarak sözleşme yılı fiyatının esas alınmasından kaynaklanan ve ayrıntıları aşağıda gösterilen … TL kamu zararının; … (…) … ile … (…) …, (…) … ve (…) …’ye, müştereken ve müteselsilen, 6085 sayılı Sayıştay Kanunu’nun 53’üncü maddesi gereği işleyecek faizleri ile birlikte ödettirilmesine, oy birliğiyle karar verildi.

Kararın Tamamına ulaşmak için Tıklayın.

(İndirimli) Online Eğitimlerimizi Mutlaka İnceleyin !

Author: ihaleuzmani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir