Şirket ünvanı değişirse mevcut iş deneyimi kullanılabilir mi?

Şirket

Şirket unvanı değişirse mevcut iş deneyimi kullanılabilir mi?

Hemen Paylaşın

Sermaye şirketlerinin nev-i veya ünvan değiştirmeleri günümüzde sıkça rastlanan bir durumdur.  Nev-i değişikliğinin türkçe karşılığı şirketlerin tür değiştirmesidir. (Limited şirketin Anonim şirkete dönüşmesi gibi)

Konunun izahı için güncel mevzuat ile yargı/kurum kararlarına beraber bakmak gerekir.  

ŞİRKET TÜR DEĞİŞİKLİKLERİ

Türk Ticaret Kanunu 180/1 maddesinde bir şirketin hukuki şeklini değiştirebileceği ve yeni türe dönüştürülen şirketin eskisinin devamı olduğu, belirtilmiştir. 181/1 maddesinde ise geçerli tür değiştirmeleri belirtilmiştir.

Buna göre,  sermaye şirketleri; Başka türde bir sermaye şirketine veya kooperatife, kollektif veya komandit şirketler; sermaye şirketine, kooperatife veya komandit şirkete, kooperatifler ise bir sermaye şirketine dönüşebilmektedir.

Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin 47/12 maddesinde; ” Şahıs veya sermaye şirketlerinin Türk Ticaret Kanununa göre nev’i veya unvan değiştirmeleri halinde, değişiklikten önce sahip olunan iş deneyimlerini gösteren belgeler nev’i veya unvan değiştirmiş şirket tarafından ihalelerde iş deneyimi olarak kullanılabilir. hükmü yer almaktadır.

20.01.2021 tarihli 2021/UY.I-168 numaralı KİK Kararında özetle;

”… aktarılan mevzuat hükmü uyarınca başvuru sahibinin eski ticaret unvanına ilişkin düzenlenmiş söz konusu iş deneyim belgesinin iş deneyimini tevsik için kullanılabileceği anlaşılmış olup, başvuru sahibinin iddiasının yerinde olduğu sonucuna varılmıştır…”

ŞİRKET TÜR DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME

Türk Ticaret Kanununa göre nevi ve unvan değişikliği şartları belirlenmiştir. Buna uygun bir şekilde tür değiştiren Sermaye şirketleri önceki şirketlerin devamı niteliğinde görülmektedir. Bu yüzden değişiklik öncesi kazanılan iş deneyimi, ihale mevzuatı açısından kabul edilebilir niteliktedir.

Diğer yandan Ticari işletmelerin(şahıs firmaları) ticari şirketlere dönüşmesi durumunda, mevcut iş deneyiminin kullanılması ihale mevzuatındaki sürelere bağlı olmaktadır. Bu konu hakkında detaylı değerlendirme yazımız sonradan yayınlanacaktır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır, Yazımızı yararlı bulduysanız paylaşmanızı rica ederiz.

KAYNAKLAR

Türk Ticaret Kanunu, Yapım işleri ihalaleri uygulama yönetmeliği, Kamu İhale Kurumu ve ilgili mevzuat…

İNDİRİMLİ ONLİNE EĞİTİMLERİMİZ

Piyasada binlerce lira olan eğitimleri sitemize özel fiyattan alın, paranızı işinize saklayın !

⇒ Kamu İhale , E-Teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu-₺ 59,99- İNCELE

Kamu İhale Eğitimi, E-teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu(Tanıtım)

⇒ Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi-₺ 54,99- İNCELE

Hakediş, Fiyat Farkı ve Mukayeseli Maliyet Eğitimi(online kurs-tanıtımı)

⇒ Yeni Birim Fiyat Tesbiti ve Uygulamaları Eğitimi-₺ 49,99- İNCELE

Yapım İhalelerinde Yeni Birim Fiyat Tespiti ve Uygulamaları (Online kurs)

⇒ İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Eğitimi için tıklayın-₺ 36,99- İNCELE

İhale Akademi olarak ülkemizin gelişmesi ve rekabet eşitliğinin sağlanması amacıyla, eğitimlerimizi olabilecek en düşük fiyattan sizlere sunmaktayız.

* Gösterilen kurs fiyatları değişiklik gösterebilir. İlgilendiğiniz kurs hakkında whatsapp iletişim hattından bize yazmanız halinde yardımcı olunacaktır.

Author: ihaleuzmani

1 thought on “Şirket ünvanı değişirse mevcut iş deneyimi kullanılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir