Şantiye Şefleri Birden Fazla Şantiyede Çalışamaz

Şantiye Şefleri Hemen paylaşın

Şantiye Şefleri Birden Fazla Şantiyede Çalışamaz

Şantiye şefi, yapım işini müteahhit adına yöneten, yüksek yetki ve sorumluluğu bulunan; mühendis, mimar , teknik öğretmen veya tekniker diplomasına sahip personeli ifade etmektedir.

Bu görevin ciddi bir görev olduğu ve imza karşılığı birden fazla işyerinde şef görünmenin telafi edilemez durumlar ortaya çıkarabileceği, aşikardır. Şantiye Şeflerinin Görev ve Sorumluluğu ile İstifasını konu aldığımız detaylı yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Kamu İhale Kurumu da benzer mahiyette bir karara imza atmıştır. Benzer diyorum çünkü, kurum konuyu iş denetleme verilmesi açısından değerlendirmiştir. 

KAMU İHALE KURULU KARARI                                                 

Toplantı No                                          : 2021/015

Gündem No                                         : 56

Karar Tarihi                                         : 14/04/2021

Karar No                                              : 2021/DK.D-82

Toplantıya Katılan Üye Sayısı          : 9

Gündem Konusu                              : Kamu yapım işi sözleşmesi kapsamında fiilen şantiye şefi olarak çalışan bir şahsın aynı zamanda başka bir yapım işi sözleşmesi kapsamında fiilen şantiye şefliği yapıp yapamayacağı konusunda Kurum görüşü oluşturulması.

Bir kamu yapım işi sözleşmesinde şantiye şefliğini üstlenen kişinin, üstlendiği görev tam zamanlı bir görev olduğundan, başka bir yapım işinde fiilen şantiye şefliği yapmasının mümkün olmadığı, bu itibarla, aynı tarihlerde birden fazla şantiyede fiilen çalışılmış olunmasının, kamu yapım işi sözleşmesi kapsamında kamu ihale sözleşme mevzuatına uygun bir şekilde fiilen şantiye şefliği yapılmadığı anlamına geldiğinden, iş denetleme belgesi düzenlenmesine engel bir durum olduğu sonucuna varılmıştır.

 

Açıklanan nedenlerle; bir kamu yapım işi sözleşmesi kapsamında fiilen şantiye şefi olarak çalışan bir şahsın aynı zamanda başka bir yapım işi sözleşmesi kapsamında fiilen şantiye şefliği yapamayacağına, aksine bir durumun iş denetleme belgesi düzenlenmesine engel olacağına,

Oybirliği ile karar verilmiştir.


  📌 İNDİRİMLİ ONLİNE İHALE EĞİTİMLERİMİZ 📌

 

Author: ihaleuzmani

1 thought on “Şantiye Şefleri Birden Fazla Şantiyede Çalışamaz

  1. Merhaba şuan bir firmada şantiye şefiyim yapılan iş kentsel dönüşüm projesidir. Yaklaşık iş 40 milyonluk eski para ile ben bu işte şantiye şefi olarak ne kadar iş bitirme alabilirim?
    Bir sorum daha olacak bu işin bitmesine yaklaşık 3 ay kaldı ve bende 13 aydır şef olarak çalışıyorum bu çalıştığım süre zarfında iş bitirmemin bir kısmını yeni açacağım firmaya devredebilirmiyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir