Mühendislik Ve Mimarlık Diploma Bedeli (2022)

Mühendislik

Mühendislik Ve Mimarlık Diploma Bedeli (2022)

20 ocak 2022 tarih 31725 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Kamu İhale Tebliği ile Kamu İhale Kanunu 62.maddesinin 1/h bendinde belirtilen Mühendislik Ve Mimarlık yıllık diploma bedeli güncellenmiştir. Geçtiğimiz yıllara kıyasla diploma bedelinde büyük bir artış gözlenmektedir. 

Mühendis veya Mimarların Diploma İş Bitirme Tutarı

01/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olacak Kamu İhale tebliğinde;

Yapım işi ihalelerinde iş deneyimi bulunmayan mühendis veya mimarların benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği mezuniyet belgesi (diploma) bedeli 2022 yılı için 808.172,00-TL olarak belirlenmiştir.

Bknz. İhalelerde eşik değer ve parasal limitler (2022) 

Bunun anlamı şudur; iş deneyimi bulunmayan mühendis veya mimarlar, 01/02/2022 tarihinden itibaren diplomalarını, mezuniyet tarihlerini baz alarak her yıl için 808.172,00-TL olarak hesaplayabilir ve iş bitirme yerine ihalelerde kullanabilirler. Yıllık bazdaki tutara göre aylık veya günlük bazlı tutarlar da diploma hesabına dahil edilebilmektedir.

Ayrıca hesaplanan diploma değeri, mühendis ve mimarın beş yıldır en az % 51 hissesine sahip olduğu şirketler tarafından da kullanılabilir. 

Diplomanın İş Deneyimi Olarak Kullanılma Süresi

Diplomanın iş deneyimi yerine kullanılmasının maksimum süresi 15 yıldır. Bu sürenin maksimum süre olarak belirlenmesindeki esas amaç; mesleği haricinde farklı alanlardan çalışmış kişilerin, sadece diplomalarını kullanarak büyük çaplı işlere girmesinin engellenmesidir. Böylece oluşabilecek mağduriyetlerin de önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Süre hesabını daha iyi kavramak için 2 basit örnek verelim.

1- İş Deneyiminin Olmaması Durumu

Mezuniyetiniz üzerinden 16 yıl geçti. Fakat diplomanızın haricinde herhangi bir iş deneyiminiz yok sadece diplomanız var.

O halde; diploma tarihinizi maksimum 15 yıl olarak hesaplamalısınız.

Örnek: 16 yıllık inşaat mühendisisiniz ve mesleğiniz ile ilgili herhangi bir şantiyede çalışmadınız. Bu halde diploma tutarınızı 15 yıl üzerinden hesaplamalısınız. Yani 15 yıl * 808.172,00-TL olarak.

2- İş Deneyiminin Olması Durumu

Mezuniyetiniz üzerinden 16 yıl geçti ve diplomanız haricinde iş deneyiminiz varsa diploma tutarınızın tamamını iş deneyim yerine kullanabilirsiniz.

Örnek: 20 yıl 10 ay 22 günlük bir inşaat mühendisisiniz ve  şantiyelerde çalışarak iş denetleme belgesi aldınız. Yada yüklenici olarak ihaleli bir iş aldınız ve işi tamamlayıp iş bitirme belgenizi aldınız. İhale mevzuatında bu belgelerin genel adı İş deneyim belgesidir. İş deneyim belgesi hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Örneğimizdeki diploma bedeli hesabı 20 yıl 10 ay 22 gün üzerinden yapılmalıdır. 

– Mühendislik ve mimarlık diploma bedeli hesabında; yıllık belirtilen rakamı ay ve günlere bölüp hesabınızı yapabilir, yada internette hazır modüller üzerinden bunu hesaplayabilirsiniz.

İlgili ilan: İş Deneyim Belgeli Firma ile İş Ortaklığı Yapabilecek Firma Aranıyor


İhale Akademi Eğitimleri (Online)


1) Kamu İhale , E-Teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu
Kamu İhale Eğitimi, E-teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu(Tanıtım)

Kursumuzda gerçek bir proje üzerinden uygulamalı;  ihale dosyası inceleme, ayrıntılı metraj çıkarma, yaklaşık maliyet tespit etme ve ihalelere teklif hazırlama konularını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kamu İhale Mevzuatı hakkında baştan sona detaylı bilgiler edinerek, yetkinliğinizi arttırabilirsiniz. Piyasada binlerce lira olan bu özel eğitimi sitemize özel fiyattan alın, paranızı işinize saklayın !

🎓10 saat uzunluğunda video

📓 64 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın
2) Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi

Hakediş, Fiyat Farkı ve Mukayeseli Maliyet Eğitimi(online kurs-tanıtımı)

Kursumuzda yine gerçek bir proje üzerinden uygulamalı; Yapım ihaleleri sözleşme aşaması ve sonrasında karşınıza çıkabilecek tüm uygulamaları (hakediş, fiyat farkı, revize birim fiyat, iş programı, mukayeseli maliyet vb.) anlattık. Kursumuz, şantiye ve ofis çalışmalarında ihale mühendisi, hakediş mühendisi yada teknik ofis mühendisi olarak çalışabilmeniz için size tüm yetkinlikleri sunmaktadır.

🎓 7 saat uzunluğunda hazır video içeriği

📓 17 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

📺 Mobil ve TV’den erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın


3) Yeni Birim Fiyat Tesbiti ve Uygulamaları Eğitimi

Yapım İhalelerinde Yeni Birim Fiyat Tespiti ve Uygulamaları (Online kurs)

Kursumuzda uygulamalı olarak örnekler üzerinden ; yapım İşlerinde Sözleşme ve İhale Kapsamında Fiyatı Bulunmayan İş Kalemlerine ait;  Yeni Birim Fiyat Analizi , Özel fiyat analizi ve Paçal Birim Fiyat Analizi oluşturmayı, oluşturulan bu analizlerin fiyatlarını tespit etme konularını,  mevzuat ve kurum/yargı kararları doğrultusunda öğrenebilirsiniz.

🎓 5 saat uzunluğunda hazır video içeriği

📓 12 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

📺 Mobil ve TV’den erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒ Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

〉 Gösterilen kurs fiyatları değişiklik gösterebilir. İlgilendiğiniz kurs hakkında whatsapp iletişim hattından bize yazmanız halinde yardımcı olunacaktır.

Author: ihaleuzmani

2 thoughts on “Mühendislik Ve Mimarlık Diploma Bedeli (2022)

  1. Iki yillik insaat muhedisi kurulacak limited sirektine yuzde kac ortak olursa diplomasini is bitirme olarak kullanabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir