KİK ihale komisyonu yerine geçerek resen inceleme yapabilir mi?

KİK

KİK ihale komisyonu yerine geçerek tüm yeterlilik belgelerini resen inceleyebilir mi?

Hemen paylaşın

ŞİKAYET VE İTİRAZEN ŞİKAYET

Bilindiği gibi, şikayet başvuruları ilgili idareye, itirazen şikayet başvuruları da Kamu İhale Kurumuna(KİK) yapılmaktadır.

KİK BAŞVURULARI HANGİ ŞEKİL UNSURLARINI İÇERMELİ

İhalelere Yönelik Başvurular Hakkında Tebliğe göre itirazen şikayet başvurularında;  Başvurunun konusu, sebepleri ve dayandığı deliller somut bir şekilde mevzuata aykırı bulunma sebepleri ile birlikte başvuru dilekçelerinde belirtilmelidir. 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Kamu İhale Kurumunun ihale komisyonunun yerine geçip tüm yeterlik değerlendirmesini idare adına yapma görevi bulunmamaktadır.

Yapılan bir itirazen şikayet başvurusunda başvurucu dilekçesinde;  söz konusu isteklinin teklif dosyasındaki belgelerin idari Şartnameye uygun olmadığını, belgelerin düzenlendiği ve noter tarafından onaylandığı tarihin ilan tarihinden önce olduğu, istekli tarafından sunulan bazı belgelerin idarece “aslı görülmüştür” şeklinde kaşelendiği ancak söz konusu belgelerin ilan tarihinden önce düzenlenmiş olduğu vb. iddialara yer vermiştir.

KİK 03.02.2021 tarihli 2021/UY.II-294 numaralı kararında özetle;

Kurum incelemelerinin başvuru sahibinin iddia konusu ettiği hususlara ve idarenin bu yöndeki beyanlarına bağlı olduğu; uyuşmazlıklarda idari denetim yetkisinin bu yönde olduğu belirtilmiştir.

Diğer yandan, başvuru sebepleri ve delilleri belirtilmeyen başvurularda, kurumun ihale komisyonu yerine geçip, resen inceleme sonucunu doğuracak şekilde işlemleri baştan sona inceleme yetkisinin bulunmadığı belirtilmiştir.

Başvuru maddesi şekil yönünden reddedilmiştir.

KAYNAK: KAMU İHALE KURUMU


—Online İhale Eğitimlerimiz—

Kamu İhale , E-Teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu –İncele/Satın Al

Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi (Hakediş) –İncele/Satın Al

Yeni Birim Fiyat Tespiti ve Uygulamaları Eğitimi -(Yapım işleri) –İncele/Satın Al


Ülkemizin gelişmesi ve rekabet eşitliğinin sağlanması amacıyla, eğitimlerimizi olabilecek en düşük fiyattan sizlere sunuyor, faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Kayıt ile ilgili sorularınızı whatsapp iletişim hattımızdan bize iletebilirsiniz.

Author: ihaleuzmani

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir