Kdv tevkifat oranları yeniden belirlendi

Hemen paylaşın

Kdv tevkifat oranları yeniden belirlenmiştir

16 Şubat 2021 tarihli 31397 numaralı Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile tevkifat oranları değiştirilmiştir. Değişiklikler 01 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir. 

Kdv tevkifat oranlarında öne çıkanlar;

–  Sigorta ve reasürans şirketleri, sendikalar, vakıf üniversiteleri ve mobil elektronik haberleşme işletmecileri,  kısmi kdv tevkifat uygulaması kapsamında sorumlu oldu

 

– Yapım işleri ve bu işlerle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde; (3/10) oranlı KDV tevkifatı  (4/10) oldu.

 

(eklenen) KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde (4/10) oranında KDV tevkifatı,  projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde; bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulacaktır.

 

– Makine, teçhizat, demirbaş ve taşıtlara ait tadil, bakım ve onarım hizmetlerinde;  (5/10) oranlı KDV tevkifatı (7/10) olarak değiştirilmiştir.

 

– Fason tekstil ve konfeksiyon işleri, fason çanta ve ayakkabı dikim işleri ile fason işlerle ilgili aracılık hizmetlerinde;  (5/10) oranlı KDV tevkifatı (7/10) olarak değiştirilmiştir.

 

– Temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmeti alımlarında; (7/10) oranlı KDV tevkifatı (9/10) olarak değiştirilmiştir.

 

–  Yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10), servis taşımacılığı hizmeti alımlarında ise (5/10) oranlı KDV tevkifatı uygulanacaktır.

 

– Baskı ve basım hizmetlerinde;; (5/10) oranlı KDV tevkifatı (7/10)  olarak değiştirilmiştir. 

 

– Reklam hizmeti alımlarında (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

 

– KDV mükellefleri tarafından Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne yapılan teslimlerde (2/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

 

Tebliğin orjinal metnine ulaşmak için Tıklayın

 

* DİKKAT: Hakediş ödemelerinde 1 mart 2021 tarihinden itibaren yeni oranların uygulanması gerekmektedir.


〉Şubat Ayı İndirimli Online Eğitimimiz〈

Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi-₺ 49,90- İNCELE

Bu eğitimimizde, hakediş , fiyat farkı, mukayeseli maliyet gibi yapım ihalelerinin sözleşmelerinde ortaya çıkan tüm uygulamalar anlatılmaktadır.

 

Author: ihaleuzmani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir