İhale Mevzuatında Değişiklik Yapıldı-29.12.2022

ihale-mevzuatinda-degisiklik-yapildi

İhale Mevzuatında Değişiklik Yapıldı-29.12.2022

Hemen Paylaşın

29 Aralık 2022 tarihli 32058 sayılı Resmi Gazetede ile ihale mevzuatında değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler şu şekilde.

İhale Mevzuatındaki Değişiklikler

Banka Referans Mektubu Artık istenmeyecek

Yapılan değişiklikle 13.01.2023 tarihinden itibaren; Mal, hizmet, Yapım ve/veya danışmanlık ihalelerinde Ekonomik ve mali yeterlik kriterlerinden olan banka referans mektubu artık istenmeyecek. Bu hususta istenen tüm standart formlar, yine 13.01.2023 tarihinde geçerli olmak üzere yürürlükten kalkacak.

Beyan Edilen Bilgi ve Belgelerdeki Eksiklikler

İlgili değişiklikle; yeterlik bilgileri tablosunda beyan edilen ve EKAP vb. kurum ve/veya kuruluşların sayfalarından sorgulanamayan tevsik edici bilgi ve/veya belgelerdeki eksiklikler tamamlatılabilecek(Kamu İhale Kanunu 37.maddesi kapsamında). Ancak bunun için; belgenin geçerliğine ilişkin taşıması zorunlu tüm asli unsurları sağlaması şart. Aksi halde bu belgeler sunulmamış kabul edilip teklifler değerlendirme dışı kalacak.

Fiyat Dışı Unsurlar Üzerinden Elektronik Eksiltme

Açık ihale veya belli istekliler arasında yapılan mal alımı ihalelerinde ilan ve dokümanda belirtilmek kaydıyla, fiyat ve/veya fiyat dışı unsurlar üzerinden elektronik eksiltme yapılabilecek. Düzenleme 02.05.2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bilişim hizmet alımı ihalelerinde istenecek belgeler

İhale konusu işin yerine getirilmesi için alınması zorunlu olan ve ilgili mevzuatında o iş için özel olarak düzenlenen sicil, izin, ruhsat vb. belgelerin istenilmesine ilişkin bentte; Kamu Bilişim Yetki Belgesi, Sızma Testi Yetki Belgesi gibi belgelere de yer verilecek(02.09.2023 tarihinde yürürlüğe girer)

Başlamış Olan İhalelerde

İlanı veya duyurusu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan ihaleler; mevcut hükümlere göre yürütülecek. (ilan veya duyuru tarihinde geçerli olan yönetmelik hükümlerince)

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr

İhale Akademi Eğitimleri (İndirimli)

Eğitimlerimiz sıfırdan başlar ve kursun amacı tamamlanana kadar devam eder. Doküman ve/veya kaynaklara ücretsiz olarak erişebilir, aklınıza takılan tüm soruları ücretsiz bir şekilde sorabilirsiniz.

1) Kamu İhale , E-Teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu

 

Kamu İhale Eğitimi, E-teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu(Tanıtım)

Kursumuzda gerçek bir proje üzerinden uygulamalı;  ihale dosyası inceleme, ayrıntılı metraj çıkarma, yaklaşık maliyet tespit etme ve/veya ihalelere teklif hazırlama konularını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kamu İhale Mevzuatı hakkında baştan sona detaylı bilgiler edinerek, yetkinliğinizi arttırabilirsiniz.

?10 saat uzunluğunda video

? 72 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

2) Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi

Hakediş, Fiyat Farkı ve Mukayeseli Maliyet Eğitimi(online kurs-tanıtımı)

Kursumuzda yine gerçek bir proje üzerinden uygulamalı; yapım ihaleleri sözleşme aşaması veya sonrasında karşınıza çıkabilecek tüm uygulamalarını (hakediş, fiyat farkı, revize birim fiyat, iş programı, mukayeseli maliyet vb.) anlattık. Kursumuz, şantiye ve ofis çalışmalarında ihale mühendisi, hakediş mühendisi veya teknik ofis mühendisi olarak çalışabilmeniz için size tüm yetkinlikleri sunmaktadır.

? 7 saat uzunluğunda video 

? 17 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

3) Yeni Birim Fiyat Tesbiti ve Uygulamaları Eğitimi

Yapım İhalelerinde Yeni Birim Fiyat Tespiti ve Uygulamaları (Online kurs)

Kursumuzda uygulamalı olarak örnekler üzerinden ; yapım İşlerinde Sözleşme ve İhale Kapsamında Fiyatı Bulunmayan İş Kalemlerine ait;  Yeni Birim Fiyat Analizi , Özel fiyat analizi ve/veya Paçal Birim Fiyat Analizi oluşturmayı, oluşturulan bu analizlerin fiyatlarını tespit etme konularını,  mevzuat ve kurum/yargı kararları doğrultusunda öğrenebilirsiniz.

? 5 saat uzunluğunda video

? 12 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒ Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

4) Yeni!  Şikayet ve İtirazen Şikayet Mevzuatı Eğitimi

İhalelerde Şikayet ve İtirazen Şikayet Mevzuatı Eğitimi

Kursumuzda İhalelerde dava öncesi zorunlu idari başvuru yollarından olan; şikayet ve itirazen şikayet başvurularının usul ve esasları anlatılmaktadır. 

? 3,5 saat uzunluğunda video

?  8 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒ Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

İhale Akademi olarak ülkemizin gelişmesi ve rekabet eşitliğinin sağlanması amacıyla, eğitimlerimizi olabilecek en düşük fiyattan sizlere sunuyor, faydalı olmasını temenni ediyoruz.

* Gösterilen kurs fiyatları değişiklik gösterebilir. İlgilendiğiniz kurs hakkında whatsapp iletişim hattından bize yazmanız halinde yardımcı olunacaktır.

Author: ihaleuzmani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir