Artık İmza Beyanı Yerine İmza Sirküsü de Sunulabilir…

İmza Beyanı

Artık İmza Beyanı Yerine İmza Sirküsü de Sunulabilir…

İmza Sirküsü ile İmza Beyanının Farkı Nedir?

 

Aslında iki belge arasındaki temel fark, sirküleri, ticaret yapan ticari şirket temsilcileri  yada çalışanları adına alabilirken, beyannameyi sadece gerçek kişiler (halk arasında şahıs firmaları veya şahıslar)alabilmektedir. Esasen, ikisini de alan gerçek kişidir ve içerik olarak imza sirküsü daha kapsamlı bir belge niteliğindedir.(Şirket+şahıs bilgilerini içerdiğinden)

 

İmza Sirküsü Yerine İmza Beyanı

 

20 Haziran 2021 tarihli mevzuat değişikliği ile KİK;  ihalelere katılım, aşırı düşük savunması veya itirazen şikayet gibi konularda teklifi imzalayan tüzel kişinin imza beyannamesi sunulması şartını koştu. Değişiklikler 

*KİK: Kamu İhale Kurumu

 

Peki Sonra Ne Oldu?

 

Yıllardır süregelen alışkanlık ile İstekliler veya yükleniciler; imza sirkülerini sundular ve büyük mağduriyetler yaşandı. Kimisi ihaleden elendi, kimisinin ise itirazen şikayet başvuruları reddedildi. 

 

Güncel KİK Kararı ile İkisi de Geçerli

 

Kamu İhale Kurumu, artan mağduriyetleri de göz önüne alarak bir karar verdi. Kararda; imza beyannamesi yerine imza sirküsü sunan aday, istekli veya istekli olabileceklerin değerlendirme dışı bırakılmayacağını kararlaştırdı. Yani mevcut uygulama devam etmekle birlikte imza beyanı yerine imza sirküsü sunulması halinde bu durumun; olumsuz değerlendirmeye gerekçe oluşturmayacağı iletildi. (Kamu İhale Kurulu 2021/DK.D-283 no’lu kararı)

 

İlgili Karara ulaşmak İçin Tıklayın

Author: ihaleuzmani

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir