Adi Ortaklıklar da Alt Yüklenici Olabilir

Adi ortaklıklar Hemen paylaşın

Adi Ortaklıklar da Alt Yüklenici Olabilir

Giriş

 

16/12/2020 tarihli ve 2020/DK.D-417 sayılı Kurul Kararına göre; yapım işi sözleşmelerinin bir kısmını üstlenilebilmesi için Alt yüklenici tanımı gereği gerçek veya tüzel kişi olması gerektiği, adi ortaklığın tüzel bir kişiliği bulunmadığı bu yüzden adi ortaklıkların alt yüklenici olamayacağı ve kendilerine alt yüklenici iş bitirme belgesi düzenlenemeyeceğine karar verilmişti. Bu yüzden; önceden düzenlenen belgelerin iptal edilmesi gerektiği belirtilmişti.

 

Adi Ortaklıklar da Alt Yüklenici Olabilir

 

Danıştay 13. Dairesi’nin 05.04.2021 tarihli Kararlarıyla; alt yüklenici tanımının ve 16/12/2020 tarihli ve 2020/DK.D-417 sayılı Kurul Kararı’nın yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda, 05.08.2021 tarihli ve 2021/DK.D-176 sayılı yeni bir kurul kararı alınmıştır. 

 

Karar ile;

1- Yapım İşleri Genel Şartnamesinin 4 üncü maddesinde yer alan “Alt yüklenici: Sözleşme konusu işin nev’i itibariyle bir kısmını yüklenici ile yaptığı sözleşmeye dayalı olarak gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişiyi,” tanımının yürütmesi durdurulmaktadır.

2-  16/12/2020 tarihli ve 2020/DK.D-417 sayılı Kurul Kararı iptal edilmiştir. İlgililerin bu yeni kararı göz önüne alarak işlem tesis etmesi gerekmektedir.

 

İlgili Ekap Duyurusuna ulaşmak için Tıklayın

 


(İndirimli) Online Eğitimlerimiz


1) Kamu İhale , E-Teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu –  49,90 TL İNCELE / HEMEN AL

Kursumuzda gerçek bir proje üzerinden uygulamalı;  ihale dosyası inceleme, ayrıntılı metraj çıkarma, yaklaşık maliyet tespit etme ve ihalelere teklif hazırlama konularını öğrenebilirsiniz.

 

2) Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi –  49,90 TL –İNCELE / HEMEN AL

Kursumuz, şantiye ve ofis çalışmalarında ihale mühendisi, hakediş mühendisi yada teknik ofis mühendisi olarak çalışabilmeniz için size tüm yetkinlikleri sunmaktadır.

 

3) Yeni Birim Fiyat Tesbiti ve Uygulamaları Eğitimi –  49,90 TL – İNCELE / HEMEN AL

 Yeni Birim Fiyat Analizi , Özel fiyat analizi ve Paçal Birim Fiyat Analizi oluşturmayı, oluşturulan bu analizlerin fiyatlarını tespit etme konularını,  mevzuat ve kurum/yargı kararları doğrultusunda öğrenebilirsiniz.

 

Author: ihaleuzmani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir