2021 Yılı Mühendislik Ve Mimarlık Diploma Bedeli

Paylaş

2021 Yılı Mühendislik Ve Mimarlık diploma bedeli

26 ocak 2021 tarih 31376 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Kamu İhale Tebliği ile Kamu İhale Kanunu 62.maddesinin 1/h bendinde belirtilen Mühendislik Ve Mimarlık yıllık diploma bedeli güncellenmiştir.

2021 Yılı Mühendis veya Mimarların Diploma İş Bitirme Tutarı

01/02/2021 tarihinden itibaren geçerli olacak Kamu İhale tebliğinde;

Yapım işi ihalelerinde iş deneyimi bulunmayan mühendis veya mimarların benzer iş deneyimi olarak kullanabileceği mezuniyet belgesi(diploma)bedeli 2021 yılı için 449.259,00-TL olarak belirlenmiştir.

Bknz. İhalelerde eşik değer ve parasal limitler (2021) 

Bu şu demektir. İş deneyimi bulunmayan mühendis veya mimarlar, 01/02/2021 tarihinden itibaren diplomalarını, mezuniyet tarihlerini baz alarak her yıl için 449.259,00-TL olarak hesaplayabilir ve iş bitirme yerine ihalelerde kullanabilirler.

Hesaplanan diploma değeri mühendis ve mimarın beş yıldır en az % 51 hissesine sahip olduğu şirketler tarafından da kullanılabilir. 

Diplomanın İş Deneyimi Olarak Kullanılma Süresi

Diplomanın iş deneyimi yerine kullanılmasının maksimum süresi 15 yıldır. Bu sürenin maksimum süre olarak belirlenmesindeki esas amaç; mesleği haricinde farklı alanlardan çalışmış kişilerin, sadece diplomalarını kullanarak büyük çaplı işlere girmesinin engellenmesidir.

Süre hesabını daha iyi kavramak için 2 basit örnek verelim.

İş Deneyiminin Olması Durumu

Mezuniyetiniz üzerinden 16 yıl geçti. Fakat diplomanızın haricinde herhangi bir iş deneyiminiz yok.

Diploma tarihinizi maksimum 15 yıl olarak hesaplamalısınız.

Örnek: 16 yıllık inşaat mühendisisiniz ve mesleğiniz ile ilgili herhangi bir şantiyede çalışmadınız. Bu halde diploma tutarınızı 15 yıl üzerinden hesaplamalısınız. Yani 15 yıl * 449.259,00-TL olarak.

İş Deneyiminin Olmaması Durumu

Mezuniyetiniz üzerinden 16 yıl geçti ve diplomanız haricinde iş deneyiminiz varsa diploma tutarınızın tamamını iş deneyim yerine kullanabilirsiniz.

Örnek: 20 yıl 10 ay 22 günlük bir inşaat mühendisisiniz ve birçok şantiyelerde çalışarak iş denetleme belgesi aldınız. Yada yüklenici olarak ihaleli bir iş aldınız ve işi tamamlayıp iş bitirme belgenizi aldınız.İhale mevzuatında bu belgelerin genel adı İş deneyim belgesidir. İş deneyim belgesi hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Örneğimizdeki diploma bedeli hesabı 20 yıl 10 ay 22 gün üzerinden yapılmalıdır.

*Yıllık belirtilen rakamı ay ve günlere bölüp hesabınızı yapabilir, yada internette hazır modüller üzerinden bunu hesaplayabilirsiniz.


İhale Akademi Eğitimleri (Online)


1) Kamu İhale , E-Teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu

 

Kamu İhale Eğitimi, E-teklif, Metraj ve Yaklaşık Maliyet Kursu(Tanıtım)

 

Kursumuzda gerçek bir proje üzerinden uygulamalı;  ihale dosyası inceleme, ayrıntılı metraj çıkarma, yaklaşık maliyet tespit etme ve ihalelere teklif hazırlama konularını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Kamu İhale Mevzuatı hakkında baştan sona detaylı bilgiler edinerek, yetkinliğinizi arttırabilirsiniz. Piyasada binlerce lira olan bu özel eğitimi sitemize özel fiyattan alın, paranızı işinize saklayın !

🎓10 saat uzunluğunda video

📓 64 indirilebilir kaynak

⌚ Ömür boyu erişim

✅ Bitirme sertifikası

⇒Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

 


2) Yapım İhaleleri Sözleşme Uygulamaları Eğitimi

 

Hakediş, Fiyat Farkı ve Mukayeseli Maliyet Eğitimi(online kurs-tanıtımı)

 

Kursumuzda yine gerçek bir proje üzerinden uygulamalı; yapım ihaleleri sözleşme aşaması ve sonrasında karşınıza çıkabilecek tüm uygulamalarını (hakediş, fiyat farkı, revize birim fiyat, iş programı, mukayeseli maliyet vb.) anlattık. Kursumuz, şantiye ve ofis çalışmalarında ihale mühendisi, hakediş mühendisi yada teknik ofis mühendisi olarak çalışabilmeniz için size tüm yetkinlikleri sunmaktadır.

 

🎓 7 saat uzunluğunda video 

 

📓 17 indirilebilir kaynak

 

⌚ Ömür boyu erişim

 

✅ Bitirme sertifikası

 

⇒Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

 


3) Yeni Birim Fiyat Tesbiti ve Uygulamaları Eğitimi

 

Yapım İhalelerinde Yeni Birim Fiyat Tespiti ve Uygulamaları (Online kurs)

 

Kursumuzda uygulamalı olarak örnekler üzerinden ; yapım İşlerinde Sözleşme ve İhale Kapsamında Fiyatı Bulunmayan İş Kalemlerine ait;  Yeni Birim Fiyat Analizi , Özel fiyat analizi ve Paçal Birim Fiyat Analizi oluşturmayı, oluşturulan bu analizlerin fiyatlarını tespit etme konularını,  mevzuat ve kurum/yargı kararları doğrultusunda öğrenebilirsiniz.

 

🎓 5 saat uzunluğunda video

 

📓 12 indirilebilir kaynak

 

⌚ Ömür boyu erişim

 

✅ Bitirme sertifikası

 

⇒ Eğitime kaydolup hemen başlamak için tıklayın

 


〉 Gösterilen kurs fiyatları değişiklik gösterebilir. İlgilendiğiniz kurs hakkında whatsapp iletişim hattından bize yazmanız halinde yardımcı olunacaktır.

Author: ihaleuzmani

2 thoughts on “2021 Yılı Mühendislik Ve Mimarlık Diploma Bedeli

  1. Öncelikle yazınız için teşekkür ederim, bir sorum olacaktı, yeni mezun bir inşaat mühendisinin diploma bedeli ne kadar ? Demem o ki 1 yılı doldurmam gerekiyor mu ya da dün mezun olan birisi de mi aynı şekilde 449 bin tl iş deneyimi olarak gösterebilir ?

  2. Belirtilen bedel (449.259,00-TL) yıllık toplam bedelinizdir. Ancak 1 yılı doldurmanız gerekmiyor. Mezuniyet tarihine göre orantı kurarak ay bazında hesaplama yapabilirsiniz. Bu konuda internette çeşitli hesaplama modülleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir